۶ نوع فیلم مستند

خانه » آموزش تدوین » ۶ نوع فیلم مستند
زمان : 28 ژوئن 2020 دسته بندی : آموزش تدوین, علم تدوین
رای دادن به نوشته

۶ نوع فیلم مستند

The 6 Types of Documentary Films

ژانر فیلم مستند بخش مهمی از تاریخ سینما است. بیایید انواع مختلف ، خصوصیات و نمونه های هر یک را بررسی کنیم.

فیلمبرداری مستند یک سبک سینمایی است که به اولین روزهای فیلم بر می گردد. در حالی که ابتدایی ترین تعریف آن توسط ویکی پدیا می تواند به عنوان “یک تصویر متحرک غیر داستانی بیان کرد .

که در درجه اول برای اهداف آموزش یا حفظ یک سابقه تاریخی، این سبک برای هر دو سبک فیلم سازی خاص و نیز یک جستجوی زیبا در حقیقت، تبدیل شده‌است.

برای متخصصان فیلم و فیلمبرداری که به دنبال کار در فیلم سازی هستند ، درک کمی از تاریخچه آن و همچنین انواع مختلف مستند مهم است.

آسو پیشنهاد می‌کنید که با مقدمه‌ای بر مستند، متن کلاسیک را از Bill Nichols (بیل نیکلس) آغاز کنید که شش حالت مستند را مشخص می‌کند. در حالی که تنوع زیادی در این مقاله وجود دارد، این شش دسته اصلی سبک هستند که همه فیلم‌های مستند را می توان در آن قرار داد. بیایید نگاهی بیندازیم.

مستندهای شاعرانه

اولین بار در دهه ۱۹۲۰، فیلم‌های مستند شاعرانه بسیار شبیه هم هستند. آن‌ها بر روی تجربیات، تصاویر و نشان دادن جهان از طریق مجموعه‌ای از چشم‌ها تمرکز می‌کنند. ژانر فرعی شاعرانه، چکیده و رها از روایت، می‌تواند در شکل و محتوا بسیار غیر متعارف و تجربی باشد. هدف نهایی ایجاد یک احساس به جای یک واقعیت است.

برای فیلم سازان، این رویکرد یک درس ارزشمند در آزمایش با تمام عناصر فیلم سازی مستند از طریق پیدا کردن ترکیبات خلاق، چالش برانگیز و اشکال مختلف داستان‌سرایی سینمایی ارائه می‌دهد.

نمونه‌هایی از فیلم‌های مستند شاعرانه عبارتند از:

مستندهای نمایشگاهی

فیلم‌های مستند، احتمالا به چیزی که بیشتر مردم فیلم مستند را در نظر می‌گیرند، نزدیک‌تر هستند. در تضاد شدید با روایت شاعرانه، توضیحی برای اطلاع‌رسانی و یا متقاعد کردن – اغلب از طریق صدایی که عاری از معانی مبهم یا شاعرانه است. این حالت شامل سبک های آشنا کن و برنز ( Ken Burns ) و تلویزیون (A&E ، کانال تاریخ و غیره) است.

کسانی که به دنبال مستقیم ترین شکل داستان پردازی مستند هستند ، باید سبک توضیحی صریح را مورد بررسی قرار دهند. این یکی از بهترین راه ها برای به اشتراک گذاشتن پیام یا اطلاعات است.

چند نمونه از این مستند شامل موارد زیر است:

مستندهای مشاهده ای

مستندهای مشاهده دقیقاً همان چیزی هستند که به نظر می رسند – هدف آنها این است که به سادگی دنیای اطراف خود را مشاهده کنند. این سبک ( Cinéma Vérité ) که از دهه ۱۹۶۰ فیلم (JFK and RFK, Los Angeles, July 1960 ) به همراه پیشرفت‌ها در تجهیزات قابل‌حمل فیلم نشات‌گرفته است، بسیار کم‌تر از رویکرد توضیحی است.

مستندهای مشاهده ای سعی می کنند از طریق دسترسی مستقیم به برخی از مهمترین لحظه های موضوع (و اغلب خصوصی) ، به همه طرفین موضوع گوش دهند. سبک مشاهده در طی این سالها بسیار تأثیرگذار بوده است و شما اغلب می توانید فیلمسازان را با استفاده از آن در ژانرهای دیگر فیلم پیدا کنید تا حس واقعیت و حقیقت را ایجاد کنید.

برخی از نمونه های مستندهای مشاهده شامل موارد زیر است:

مستندهای مشارکتی

مستندهای مشارکتی شامل فیلمساز درون روایت می شوند. این گنجاندن می‌تواند به عنوان یک فیلمساز باشد که با استفاده از صدای خود برای اشاره کردن به سوژه‌های خود با سوالات و یا راهنمایی از پشت دوربین – یا به عنوان یک فیلمساز، مستقیما بر اعمال روایت تاثیر می‌گذارد.

در جامعه مستند یک بحث وجود دارد که نشان می‌دهد چقدر مشارکت کنندگان این فیلم برای بدست آوردن مستند “مشارکتی” لازم است. در حقیقت برخی مدعی هستند که به دلیل ماهیت خود، همه فیلم‌های مستند مشارکتی هستند. بدون توجه به این سبک ممکن است این سبک برای کسانی که تازه شروع به کار می‌کنند، بسیار طبیعی باشد.

برخی از نمونه های مستندهای مشارکتی عبارتند از:

مستندات بازتاب دهنده

مستندهای بازتابنده مشابه مستندهای مشارکتی هستند به این دلیل که اغلب فیلمساز را درون فیلم می گنجانند. با این حال ، بر خلاف مشارکتی ، بیشتر سازندگان مستندهای بازتابنده هیچ تلاشی برای کشف یک موضوع خارجی نمی کنند. در عوض ، آنها فقط بر روی خود و عملکرد ساخت فیلم تمرکز می کنند.

بهترین نمونه این سبک فیلم مستند مرد با دوربین فیلمبرداری سال ۱۹۲۹ از فیلمساز شوروی ، دزیگا ورتوف است. این یک ویترین کلاسیک از تصاویر خلاقانه و کاملاً چالش برانگیز است که یک مستند بازتاب دهنده واقعی می تواند ایجاد کند.

نمونه های دیگر مستندهای بازتابنده عبارتند از:

مستندهای نمایشی

مستندهای نمایشی ترکیبی آزمایشی از سبک هایی است که برای تاکید بر تجربه موضوع و به اشتراک گذاشتن یک پاسخ احساسی با جهان استفاده می شود. آنها غالباً حسابهای شخصی را با موضوعات سیاسی یا تاریخی بزرگتر پیوند می زنند. این گاهی اوقات “سبک مایکل مور” خوانده می شود ، زیرا او اغلب داستانهای شخصی خود را به عنوان راهی برای ساختن حقیقت های اجتماعی (بدون نیاز به استدلال در مورد اعتبار تجربیات آنها) به کار می برد.

برخی از نمونه های مستندهای نمایشی عبارتند از:

باز هم ، سبک های عملکردی ، بازتابنده و مشارکتی گاهی اوقات می توانند گیج کننده و قابل تعویض به نظر برسند. با این وجود ، روش های مستندسازی در انتخاب سبک های مستند خود در انتخاب بهترین روش ها برای گفتن داستانهای بی نظیر ، به شما کمک می کند تا تصمیمات سبک مستند خود را مطلع سازید.

www.aasoovfx.com

اگر بیشتر به دنبال مشاوره و بینش در زمینه فیلمسازی هستید ، منابع زیر را دنبال کنید.

 

دیدگاه ها

یک دیدگاه دربارهٔ «۶ نوع فیلم مستند»

  1. چنانچه انتشار مطالبی از این دست مداومت داشته باشد نتایج مطلوبی در پی خواهد داشت.
    متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *